About | Committees 2018

ARCHITECTURAL CONTROL COMMITTEE

 

Chair:  Rene Castilla

Vice Chair:  Melody Vidaurri

Kari Hodges

Don Huettel

Curtiss Donahoe

 

Connie Saxton, Associated

Monthly Meetings 2nd & 4th Thursday 8:30 am


LAKES COMMITTEE

Chair: Dee Kirk

Vice Chair:  Ron Ryder

John Lagravier, Herman Sullivan, Mike Savell, Judy Martindale, Swen Crone, Lisa Harvey, Bill Johnson

 

Meeting Schedule:  Every 2nd Thursday of month at 2pm in Welcome Center Conference Room (unless otherwise advised)


ANIMAL CONTROL

 Nancy Walls

Monthly Meetings 1st Monday 9:00 am


BYLAWS COMMITTEE

Chair:  Rene Castilla

Vice Chair:  Melody Vidaurri

Don Huettel, David Lunceford, Ella Bishir, Charlotte Waddill, John Shockey


NOMINATING/ELECTIONS COMMITTEE

2018 Nominating/Elections Committee Schedule      

August 1          Candidate Application Packet is available to all candidates

August 8          Start notifying Property Owners that they need to request a mail-in ballot.   (Postcards, webpage, newsletter)

September 4    Tuesday-Deadline to receive Candidate Application Forms, 5 p.m.

September 5    Wednesday-Meeting, Open Candidate Application Forms, start backgroundchecks, select candidates and send letters and/or call candidates

September 6    Draw for Ballot Selection

September 12   Wednesday-Meeting, send ballots to printers

September 14   Meet & Greet for Candidates, Community Center or Tonkawa Room 7 p.m. 

September 19   Mail Ballots to property owners who requested mail-in ballots

September 29   Meet & Greet for Candidates, Community Center or Tonkawa Room, 10 a.m.

October 3          Wednesday - Meeting

October 12        Meet & Greet for Candidates, Community Center or Tonkawa Room, 7 p.m.

October 17        Wednesday - Meeting

October 24        Wednesday - Meeting, if necessary

October 27        Meet & Greet for Candidates, Community Center or Tonkawa Room, 10 a.m.

November 2      Friday-All mail-in ballots must be received by 5 p.m.   Ballots secured in box for mail-ins with cargo locks.

November 6      Tuesday-POA Election Day, Walk-in voting, 7 a.m. -7 p.m, Community Center, all walk-in ballots will be secured in box with cargo locks and Ballot Talley will start following the close of voting using Scantron

November 10    Saturday - 10 a.m., POA Annual Meeting, Community

 

 

 

 































 

































 



 


FINANCE COMMITTEE

Chair:  Rene Castilla

Vice Chair:  Dene Huettel

Janice Hall

Tiffani McKinney

 


GOLF COURSE COMMITTEE

Chair: Rocky Walker

Bill Johnson, Joyce Perkins. DR Lewis, Curtiss Donahoe,

Associated:  D. D. Williamson, Mona Rice


MARKETING/LOTS COMMITTEE

Chair:  Rene Castilla

Vice Chair:  Dee Kirk

John Lagravier, Larry Anders, Myron Chidester, Deni Kunz, Miriam Lee, Joyce Perkins, Joan Callaway, Ron Treat, Judy Thompson


BUILDING & ROADS COMMITTEE

Chair:  Melody Vidaurri

Vice Chair:  Dee Kirk

Patrick Elmendorf, DR Lewis, Harold O'Brien, Fred Nichols, Jon Tomlinson, David Lunceford


MAINTENANCE

Melody Vidaurri, Chair


COMMON GROUNDS/AMENITIES

Chair:  Dee Kirk

Vice Chair:  Ron Ryder

John Shockey, Judy Martindale, Al Hooper, Debbie Pate, Don Burt

Meeting Schedule:  Every 1st Thursday of month at 2pm in Welcome Center Conference Room (unless otherwise advised)


DAMS COMMITTEE

Chair:  Ron Ryder

Vice Chair:  Dee Kirk

Dr. Bill Lyle, Mason Conley, Vernon Presswood, Shari Lynn Smith

Associated:  Chris Ashpaugh


WELCOMING COMMITTEE

Chair:  Dene Huettel

Vice Chair:  Dee Kirk

Swen Crone, Sandy Nichols, Deni Kunz, Nena Yokum